Ще буквально кілька років тому, вирощування соняшнику було здебільшого у степовій зоні країни, але вже сьогодні соняшник поступово відвойовує посівні площі у інших культур.

поле соняшнику від НК"ГАН"

  • По-перше, сільгоспвиробників приваблює його прибутковість, а
  • по-друге, зміна клімату сприяє зростанню його посівних площ у північних та західних областях України.

Однак хвороби та бур'яни, характерні для цієї культури, також поширюються разом із соняшником. Тому наші агрономи радять фермерам правильно оцінювати проблеми та потенціал окремих полів при виборі гібридів для посіву. Виходячи з цього, вони зможуть підібрати найбільш підходящі та продуктивні гібриди для умов обраних полів

Навіть якщо всі поля вашого господарства знаходяться у одному регіоні, у одній кліматичній зоні, вони все одно будуть відрізнятися:

  • за рівнем вологи;
  • родючістю ґрунту;
  • фітосанітарною ситуацією;
  • попередником і т.д.

Знехтувавши цими факторами, можна сильно втратити на показниках врожайності. Саме через це господарствам рекомендують висівати три-чотири гібриди з різними характеристиками та групою стиглості. Адже завдяки тому, що кожен гібрид має свій набір характеристик і підлаштований під різні погодні умови та агротехніку, це дозволяє уникнути недоотримання планового урожаю.

Як правильно вибрати гібрид соняшника?

На які критерії слід опиратися?

Давайте обговоримо основні характеристики, на які слід звертати увагу при виборі гібридів соняшнику для посіву у вашому господарстві:

1. Гербіцидна технологія

Для посіву соняшнику доцільно обирати гібриди з технологій, які вирішують польові проблеми. Господарствам південних регіонів, які сіють соняшник на болотах, варто обирати посухостійкі гібриди та гербіциди, які не залежать від типу ґрунту або вмісту вологи. Господарствам, які мають проблеми з вовчком, слід використовувати іншу технологію, а для дводольних бур'янів - іншу.

Обираючи техніку для прополки, фермери повинні враховувати наступну культуру в сівозміні.

2. Група стиглості

Це один із важливих показників не тільки для розуміння того, чи достатньо у вашому регіоні продуктивних температур для дозрівання того чи іншого гібриду, а й для розуміння того, як довго соняшник буде знаходитися в полі і чи встигне господарство зібрати його вчасно до наступного врожаю. Якщо збирання соняшнику заплановано на жовтень/листопад за групами стиглості, автоматично виключається можливість посіву озимої пшениці на цих площах, запланованої до сівби у вересні.

3. Стійкість до вовчка

Раніше проблеми з вовчком соняшниковим були майже виключно в південних регіонах, але зараз цей бур'ян поширюється на північ. Залежно від ступеня зараження, він може знищити 5-90% врожаю соняшнику.

Тому аграріям рекомендується, по-перше, вибирати стійкі до вовчка гібриди мінімум до 7 рас і, по-друге, використовувати відповідні гербіцидні технології.

4. Вміст олеїнової кислоти

Високоолеїновий соняшник зручніше вирощувати господарствам, що мають великий земельний банк, і можуть ізолювати такий соняшник від звичайного. Відстань між полями у такому разі має складати 150-200 метрів. Інший варіант — поруч сіяти гібриди різної групи стиглості.

Також варто пам’ятати, що при переході від звичайного на високоолеїновий соняшник, господарство має щонайменше два роки не сіяти високоолеїновий соняшник на полі, де вирощувався звичайний. Це дозволить запобігти змішуванню зерна падалиці з зерном нової культури.

Крім того, гібриди високоолеїнового соняшнику так само потрібно підбирати відповідно до агрономічного фону вашого поля.

високолійний гібрид соняшника

5. Інтенсивність гібриду.

Поряд з іншими факторами варто також звернути увагу на інтенсивність гібридів, адже гібриди інтенсивного типу не зможуть розкрити свій потенціал і принести обіцяну високу врожайність за екстенсивної технології вирощування.

Крім того, при підборі гібриду також важливо враховувати генетичний потенціал урожайності та олійності та стійкість гібриду до стресових умов вирощування.